29 listopada na Kopnej Górze odbyły się uroczystości z okazji 193 rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego.


- Na Podlasiu mamy wiele miejsc związanych z powstaniem. Tykocin, Rajgród, Puszcza Białowieska – to tylko niektóre lokalizacje bitew i potyczek w roku 1831 r. Jednak to Kopna Góra stanowi miejsce najbardziej symboliczne, dlatego spotykamy się tutaj co roku, by oddać hołd bohaterom tamtych wydarzeń. – powiedział Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.

Uroczystości rocznicowe zgromadziły liczne grono gości – oprócz władz gminy zjawiła się delegacja Starostwa Powiatowego w Białymstoku w osobach Romana Czepe i Henryka Suchockiego, przedstawiciele służb mundurowych, Nadleśnictwa Supraśl oraz placówek oświatowych gminy Supraśl. Szczególnie cieszy fakt, że zgromadziła się również duża grupa mieszkańców Sokołdy, co dowodzi, że pamięć o powstańcach jest nadal żywa wśród miejscowej ludności. Modlitwę w intencji poległych odmówił ks. Wiesław Kulesza z parafii pw. NMP Królowej Polski.

Powstanie listopadowe wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 r. W ciągu jedenastu miesięcy ogień walk objął obszar całego Królestwa Polskiego oraz większość terenów I Rzeczpospolitej wcielonych do Imperium Rosyjskiego. Pomimo początkowych sukcesów, ostatecznie zakończyło się klęską jesienią 1831 r.

- Niech Ci powstańcy inspirują nas do lepszego życia, do jeszcze większej miłości i odpowiedzialności za naszą Ojczyznę, bo od naszej postawy zależy czy ich ofiara miała sens. Bardzo dziękuję za obecność na dzisiejszej uroczystości, bo to świadczy, że wciąż jesteśmy na straży ich świętych ideałów. – podsumował Burmistrz Supraśla.

 

tekst: AZ

kopna gora 29.11.2023 3

kopna gora 29.11.2023 4

kopna gora 29.11.2023 5

kopna gora 29.11.2023 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kopna gora 29.11.2023 6

Kalendarium

 Lipiec 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
1234
293031    

Nadchodzące wydarzenia

Festiwa sztuki teatralnej...

lipiec
piątek
5
Festiwal "Między wierszami" w Supraślu to wydarzenie, które łączy w sobie różne dziedziny...

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.