Uroczystość odbyła się 06 czerwca. Zorganizował ją Wojciech Strzałkowski, wieloletni konsul honorowy Chorwacji.

Celem obchodów Dnia Państwowości i Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji jest podtrzymywanie dobrych stosunków polsko-chorwackich. Gośćmi honorowymi byli:Vesna Baus - minister pełnomocna Republiki Chorwacji, Tomislav Vidosević - ambasador Republiki Chorwacji w Polsce i Komandor Joško Šantić - attache Obrony Republiki Chorwacji. Nie zabrakło również posłów, władz województwa, samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych, samorządowców i duchowieństawa.
Ambasador przypomniał, że zarówno Polska, jak i Chorwacja obchodzą w tym roku ważne rocznice. Polska 20. rocznicę wstąpienia do Unii Europejskiej, Chorwacja z kolei świętuje 15. rocznicę wejścia do NATO.
– Obecne relacje są przykładem, jak bliskie więzi między narodami mogą przyczynić się do wspólnego dobrobytu i bezpieczeństwa. Jest to szczególnie ważne w obliczu zagrożeń przed którymi stoimy wszyscy w Europie oraz w okolicznościach pełnych wyzwań i niezwykle złożonych stosunków geopolitycznych. Dzisiejsze wydarzenie jest potwierdzeniem naszej przyjaźni i sojuszu. I niech tak zostanie – powiedział.


Obecny na uroczystości Burmistrz Supraśla pogratulował Konsulowi Honorowemu Chorwacji wzorowej i otwartej współpracy miedzynarodowej i życzył dalszego dynamicznego rozwoju w Unii Europejskiej i NATO.


Chorwackie święto Dzień Państwowości i Dzień Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji odnosi się do wydarzenia z 25 czerwca 1990 r., kiedy to zapadła konstytucyjna decyzja o suwerenności i niepodległości Republiki Chorwacji przez chorwacki parlament. Od 2019 roku decyzją chorwackiego rządu święto obchodzone jest 30 maja.

 konsul2

konsul3

Autor foto: U.Łobaczewska poranny.pl

Kalendarium

 Czerwiec 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272830

Nadchodzące wydarzenia

Wystawa w Muzeum Ikon w S...

czerwiec
sobota
29

17:00

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.