Wizyta delegacji z Balsthal, koncert szwajcarskich akordeonistów, odnowienie partnerstwa. Tak świętowano 20 lat współpracy.

 

- Partnerstwo to różni t się tym od innych, zawieranych przez naszą gminę partnerstw, że opiera się na stosunkach międzyludzkich - kontaktach rodzinnych koordynowanych przez dwa stowarzyszenia: Towarzystwo Przyjaciół Supraśla w Supraślu oraz IGSB w Balsthal – powiedział Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.


Nieformalne choć aktywne działania nad tworzeniem więzów kulturowych zaczęły się już jesienią 1993 r., kiedy to podróżująca po Polsce grupa Szwajcarów odwiedziła Supraśl. Goście byli tak zauroczeni miastem i okolicą, że niemal natychmiast zaprosili delegację Supraśla do gmin szwajcarskich Balsthal, Dornach i Gelterkinden. W 1997 r. podpisano list intencyjny o podjęciu współpracy między gminami . Momentem kulminacyjnym w kontaktach było podpisanie 3 października 1998 r. w Supraślu Porozumienia o współpracy przez przedstawicieli obu gmin.


W sobotę, 12 maja, w Domu Ludowym w Supraślu przy udziale m.in.: przedstawiciela Ambasady Szwajcarskiej, Burmistrza Supraśla Doris i Hugo Meyer – prezesów IGSB w Balsthal, gości ze Szwajcarii, członków TPS w Supraślu na czele z prezesem –Tomaszem Ołdytowskim oraz przyjaciół ze Zgierza odnowiono porozumienie pomiędzy TPS w Supraślu, a IGSB w Balsthal.

Uroczystość uświetniły występy muzyczne akordeonistów z Balsthal i supraskiej orkiestry, która otworzyła spotkanie. Była to też doskonała okazja do otwarcia wystawy fotograficznej poświęconej dwudziestoleciu współpracy oraz odsłonięcia tablicy poświęconej 50-leciu Towarzystwa Przyjaciół Supraśla.


- W pogoni za osiągnięciem dóbr materialnych często zapominamy, że na drodze drugiego człowieka powinien być inny człowiek. Partnerstwo między Supraślem a Balsthal sprowadza kontakty na właściwe tory. Można paradoksalnie powiedzieć, że dzięki temu partnerstwu opartemu na kontaktach międzyludzkich , najczęściej prywatnych, gmina Supraśl otrzymała grat ze środków szwajcarskich na promocję w Polsce i Europie. Jednak nie do przecenienia jest to co zostaje w ludzkich sercach, czyli przyjaźń – podkreślił Burmistrz Supraśla.

 

Kalendarium

 Czerwiec 2023 
PnWtŚrCzPtSoN
   12
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Nadchodzące wydarzenia

Dzień Dziecka w Sowlanach

czerwiec
niedziela
4
Boisko przy świetlicy wiejskiej w Sowlanach (ul. Świętego Krzyża 9)
12:00 - 15:00
12:00

Dzień Dziecka w Ciasnem

czerwiec
niedziela
4
Boisko przy świetlicy wiejskiej w Ciasnem ul. Zielona 3
16:00 - 19:00
 
...
16:00

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.