Gmina Supraśl rozpoczęła nabór wniosków na dofinansowanie zadań proekologicznych. To pierwsza edycja tego programu i jak się okazało już w kilka dni po ogłoszeniu naboru cieszy się dużym powodzeniem wśród mieszkańców Gminy Supraśl.

O nowym pomyśle na to, by nasza gmina była bardziej „eko” z Januszem Fidziukiewiczem, Radnym Rady Miejskiej w Supraślu rozmawiała Magdalena Szymańska-Smarżewska.  

 

MS: Uchwała piecowa jest nowością w naszej gminie. Skąd taki pomysł?

Janusz Fidziukiewicz (JF): Obecna sytuacja walki ze smogiem jest wyzwaniem dla każdej miejscowości w Polsce. Dbanie o czyste środowisko samo narzuca myśl aby zająć się każdym pomysłem, który poprawi jakość powietrza.. Jestem przekonany, że nasza uchwała, która zakłada, że gmina dofinansuje 50 procent kosztów wymiany urządzeń spowoduje impuls dla mieszkańców zarówno dla tych którzy planowali tego typu inwestycję, jak i tym którzy do tej pory tych planów nie mieli. Pragnę zaznaczyć, że nie może to być jednak kwota większa niż pięć tysięcy złotych.

MS: Jako Radny, był Pan w gronie osób, które poparły uchwałę, czyli widzi Pan potrzebę wprowadzenia jej w życie?

JF: Wejście w życie uchwały piecowej to jedyny sposób, byśmy przestali wdychać trujące substancje. Poprzez dofinansowanie wspomożemy rodziny wielodzietne czy osoby starsze. W znacznym stopniu podniesiemy prestiż naszej gminy.

MS: Nabór do programu wystartował, niestety liczba miejsc w tej edycji jest ograniczona. Czy są jakieś plany „awaryjne”, jeśli się okaże, że chętnych jest znacznie więcej niż miejsc?

JF: Wnioski będą przyjmowane do 28 września bieżącego roku. Chcemy, aby z tej uchwały mogło skorzystać jak najwięcej osób, więc program będzie trwał tak długo, aż zrealizujemy wszystkie zgłoszenia.

MS: W gminie Supraśl działa projekt dofinansowania solarnych systemów ogrzewania wody, teraz uchwała piecowa… czyli stajemy się coraz bardziej „eko”. To dobry kierunek dla naszej gminy?

JF: Jestem przekonany, że to bardzo dobry kierunek aby gmina stawała się nowoczesna także pod tym względem. Wszyscy mieszkańcy naszej gminy powinni korzystać ze zdobyczy najnowszej technologii odnawialnych źródeł energii. Cieszę się, że zajęła się tym Rada Miejska w Supraślu, a ja mogłem poprzeć tę uchwałę.

MS: Dziękuję za rozmowę.

 

P.S.Informujemy żę specjalna gazetka informacyjna na temat możliwości składania wniosków jest powszechnie dostępna: w Urzędzie Miejskim w Supraślu, w Fili urzędu w Zaściankach, na stronie internetowej Gminy Supraśl (zakładka "Środowisko") oraz będzie dodatkowo dystrybuowana do mieszkańców.

Kalendarium

 Maj 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.