Trwa remont ulicy Kościelnej - jednej z najstarszych ulic w Supraślu. Na odcinku od ulicy Nowej do skrzyżowania z ulicą Żwirki i Wigury układana jest kostka granitowa. Trwa wykonywanie chodników.

Najbardziej charakterystyczną cechą ul. Kościelnej były „kocie łby”. Przez niektórych krytykowane, a przez turystów i filmowców uwielbiane. Mieszkańcy na remont czekali kilkadziesiąt lat. W tym roku nareszcie udało się rozpocząć inwestycję. O tej wyczekiwanej  przebudowie z Marcinem Januszkiewiczem, Radnym Rady Miejskiej w Supraślu rozmawiała Magdalena Szymańska-Smarżewska

 MS: Ulica Kościelna jest jedną z najstarszych ulic w Supraślu. Wymagała jednak remontu. Dlaczego dopiero teraz, po tylu latach poruszania tego tematu udało się zrealizować budowę?

Marcin Januszkiewicz (MJ): To, że dopiero teraz następuje realizacja tego przedsięwzięcia wynika z kilku przyczyn. Przede wszystkim budowa ulicy Kościelnej musiała być poprzedzona przeprowadzeniem szerokich konsultacji z mieszkańcami, tak, aby ostateczny efekt spełniał oczekiwania jak największej liczby mieszkańców. Takie konsultacje były prowadzone już kilka lat temu. Na pewno niesprzyjającą i opóźniającą okolicznością był też okres, gdy naszej gminie zagrażał jej podział i wielu pomysłom i projektom groziło opóźnienie lub wręcz ich zaniechanie. Kolejny problem wiązał się z organizacją i przeprowadzeniem przetargu - w wyniku rosnących cen usług budowlanych musiał on być ogłaszany kilkukrotnie. Na szczęście wszystkie te przeszkody udało się pokonać i trwająca budowa daje nadzieję na jej rychłe zakończenie.

MS: Głównym punktem rozpoznawczym ul. Kościelnej były tzw. kocie łby. Dla jednych zmora, dla innych zaleta. To tu przecież wielokrotnie kręcone były sceny do seriali filmowych. Jak ocenia Pan „współczesny” projekt przebudowy?

 

MJ: Moim zdaniem tzw. „kocie łby” to bardzo korzystne rozwiązanie pod względem estetycznym. Dodatkowo myślę, że podobnie jak wielu mieszkańców tej ulicy czuję się przyzwyczajony i przywiązany do tego rodzaju nawierzchni, obecnej tu przez kilkadziesiąt lat. Jednak chcieliśmy, aby wygląd wyremontowanej ulicy współgrał z dotychczas odnowionymi ulicami, aby miały one jednolity charakter. Kluczowe jest też to, żeby korzystanie z ulicy Kościelnej było wygodne i komfortowe. Niemniej jednak projekt uwzględnia elementy nawiązujące do „starej” ulicy Kościelnej.

MS: Biorąc pod uwagę obecny stan zaawansowania robót, jak Pan sądzi czy jest szansa na zakończenie prac w lub przez założonym terminem?

MJ: Trudno mi wypowiadać się na ten tematy techniczne związane z zaawansowaniem realizacji inwestycji, ale wierzę, że planowany termin jej zakończenia czyli  przełom października i listopada jest realny.

MS: Dziękuje za rozmowę.

 

Kalendarium

 Luty 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Nadchodzące wydarzenia

Bieg Tropem Wilczym

marzec
niedziela
3
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 3 marca 2024.godz. 12:00

12:00

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.