-Tylko poprzez zgodę i współpracę można dokonywać rzeczy wielkich - powiedział Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski podczas uroczystego otwarcia sali sportowej z zapleczem dydaktycznym przy szkole w Ogrodniczkach,które odbyło się dziś 24 września. - To bez wątpienia jeden z najważniejszych dni w historii szkoły. 

 

24 września 2018 r. to data, która złotymi zgłoskami wpisała się w historię naszej gminy. Kwadrans po godzinie jedenastej przecięto biało - czerwoną wstęgę, symbolicznie otwierając podwoje nowo wybudowanej sali sportowej przy Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Ogrodniczkach. Tym samym ziściło się wielkie marzenie uczniów, nauczycieli i mieszkańców wsi. W uroczystej akademii wzięli udział znamienici goście m.in. Sekretarz Stanu w MSWiA Jarosław Zieliński, posłowie Bernadeta Krynicka i Dariusz Piontkowski, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Dyrektor Biura posła Mieczysława Baszko Katarzyna Ancipiuk,, przedstawiciele Rady Miejskiej w Supraślu, radni Powiatu Białostockiego, p.o. Nadleśniczego Nadleśnictwa Supraśl Wojciech Świtecki, przedstawiciele Podlaskiej Policji oraz przede wszystkim rodzice, personel oraz uczniowie szkoły.  Poświęcenia hali dokonali JE Biskup Supraski Andrzej Borkowski i Proboszcz Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Karakulach ks. Jan Kowalczuk

- Od kilku lat widzimy renesans zainteresowania polskiej młodzieży sportem. Chciałbym więc wyrazić swą ogromną radość z racji oddania hali sportowej w Ogrodniczkach do użytku - stwierdził minister Jarosław Zieliński - Wierzę, że przez długie lata będzie dobrze służyła uczniom tej szkoły, nie tylko w wyrabianiu kondycji i tężyzny fizycznej, ale też w umacnianiu wartościowych cech charakteru: niezłomności, konsekwencji, odwagi. Ta inwestycja jest zresztą świetnym przykładem dobrej współpracy władzy rządowej z samorządową - zaznaczył wiceszef MSWiA. Przypomnijmy, że połowa środków finansowych pochodziła z budżetu Gminy Supraśl, reszta zaś stanowiła dotację ministerialną. Na ten aspekt zwrócił uwagę w swym przemówieniu także Wojewoda Podlaski:

- Dzięki zmysłowi gospodarskiemu Pana Burmistrza została nawiązana ścisła współpraca pomiędzy naszymi urzędami. Dobrze skonstruowany wniosek o dofinansowanie pozwolił nam czynnie zaangażować się w realizację tego ważnego przedsięwzięcia. Wszyscy mamy świadomość, że od rozwoju naszych dzieci zależy przyszłość całego państwa. Aktywność lokalnej społeczności zyskała więc wsparcie ze strony rządu i dziś, na początku nowego roku szkolnego, doszliśmy do szczęśliwego finału tejże inwestycji. Przestrzeń materialna jest już zatem gotowa, teraz można wypełnić ją duchem - podkreślił Bohdan Paszkowski.

- Nieczęsto zdarza się, by tego typu budynki lokowano nie tylko w centrum gminy, ale też w miejscowościach położonych na jej obrzeżach. Widać więc, że władze Supraśla rozpatrują sprawy oświaty w kategoriach wyższych niż czysto finansowe; traktują to jako inwestycję w rozwój lokalnej społeczności - zauważył z podziwem poseł Dariusz Piontkowski. W trakcie uroczystości odczytano też list nadesłany od minister Anny Zalewskiej (w załączeniu).

- Dobre rzeczy powstają przez zgodę i synergię - podkreślił Burmistrz Radosław Dobrowolski - W przypadku rozbudowy szkoły w Ogrodniczkach doświadczamy czegoś niesamowitego. Oto środowisko trzech wsi: Ogrodniczek, Ciasnego i Karakul zjednoczyło się we wspólnym celu, ponad podziałami, by dla dobra wszystkich mieszkańców złożyć i gromadnie poprzeć swój projekt do Budżetu Obywatelskiego 2017 r. Przypomnę tylko, że w innych gminach taki budżet stanowi ok. jednego procenta wszystkich środków przeznaczonych na inwestycję. W naszej gminie jest to aż 30 %. W tym sensie można powiedzieć, że jesteśmy gminą obywatelską. Samorząd funkcjonuje jako jedna, nierozerwalna całość. Trzy lata temu poprzedni rząd RP próbował rozerwać tą całość, dzieląc gminę Supraśl, co pozbawiłoby naszą społeczność szans na pomyślny rozwój. Po tych doświadczeniach postanowiliśmy stworzyć remedium w postaci budżetu obywatelskiego i oddaliśmy decyzję o kierunkach rozwoju inwestycyjnego w ręce samych obywateli. Dziś widzimy efekt - piękną halę w Ogrodniczkach. Wierzę, że wsparcie polskiego rządu, za które serdecznie dziękuję, pozwoli nam być spokojnymi o byt i pomyślny rozwój wszystkich naszych mieszkańców - z Grabówki, Sobolewa, Ogrodniczek czy też z Supraśla lub wsi puszczańskich. Tylko poprzez zgodę i współpracę można dokonywać rzeczy wielkich - zakończył swe wystąpienie Radosław Dobrowolski, składając na ręce pani dyrektor Agnieszki Marii Kamieńskiej upominek dla szkoły w postaci kilkunastu piłek do futbolu, koszykówki i siatkówki.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości mogliśmy obejrzeć program artystyczny w wykonaniu dzieci, oparty o prezentację różnych dyscyplin sportowych i popisów zespołów tanecznych.

Projekt rozbudowy ZS-P w Ogrodniczkach o salę sportową z zapleczem dydaktycznym wygrał I edycję Budżetu Obywatelskiego Gminy Supraśl na 2017 r. zgarniając 964 głosy. Ogólny koszt inwestycji wyniósł około 3,5 mln zł.

 

GALERIA ZDJĘĆ (kliknij)

List p. Anny Zalewskiej - Minister Edukacji Narodowej (kliknij)

Tekst AZ, zdjęcia MK i MS

 

Kalendarium

 Lipiec 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
1234
293031    

Nadchodzące wydarzenia

Festiwa sztuki teatralnej...

lipiec
piątek
5
Festiwal "Między wierszami" w Supraślu to wydarzenie, które łączy w sobie różne dziedziny...

III Światowe mistrzostwa ...

sierpień
sobota
3

14:00

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.