Miejsce Pamięci Narodowej w Kopnej Górze to jeden z licznych przystanków w V Sztafecie Niepodległości na Podlasiu oraz sztafecie "Wokół Niepodległej". Wszystko po to, by pokazać, że pamięć o bohaterach przeszłości wciąż jest w nas.

 

W tym roku przypada 98 rocznica zwycięskiej Bitwy Nadniemeńskiej. Stowarzyszenie Historyczne im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej postanowiło uczcić tę rocznicę w sposób szczególny przez zorgani-zowanie w dniach 21-23 września 2018r. V Sztafety Niepodległości na Podlasiu.

V Sztafetę Niepodległości rozpoczęto spod Kopca Wolności w Lipsku. Następnego dnia o godz. 8:00 uczestnicy wyruszyli z Kuźnicy spod pomnika Ofiar II wojny światowej.

W biało-czerwonych strojach, trzymając polskie flagi - biegną, jadą na rowerach, na rolkach - wszystko po to, by upamiętnić miejsca, które miały duże znaczenie w historii Polski.
Uczestnicy V Sztafety Niepodległości przypominali o zwycięstwie Polski w Bitwie Nadniemeńskiej. Jednym z przystanków – miejsc związanych z polskimi Powstańcami był Cmentarz Powstań-ców Listopadowych w Kopnej Górze.
Tu młodzież dotarła w sobotę, 22 września. O godzinie 16:30 uczczono pamięć o tych, co za Niepodległą oddali swoje życie.
- Należy pamiętać minione wydarzenia i ucząc się od bohaterów przeszłości stawać się nimi w przyszłości, by odpowiedzialnie budować przyszłość swoją i swojego Narodu – zauważył ks. Tomasz Mnich, w homilii wygłoszonej podczas mszy polowej w Kopnej Górze. – Przeszłość jest korzeniem, ale trzeba dać szansę by z tego korzenia wyrósł piękny dąb przyszłości. Przeszłość jest w naszych rękach, bo chwila, która obecnie trwa, odejdzie w przeszłość. Stanie się historią, pomnikiem przeszłości.

"Wokół Niepodległej"


Kolejnego dnia, w niedzielę o 4:20 rano do Miejsca Pamięci Narodowej w Kopnej Górze dotarli funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, którzy uczestniczą w sztafecie "Wokół Niepodległej" zorganizowanym przez Straż Graniczną.
Od startu, który miał miejsce 22 września w Berżnikach do momentu przekazania pałeczki z rotą ślubowania sąsiedniemu oddziałowi, uczestnicy I odcinka w Podlaskim Oddziale SG przebiegli 297 km i 100 m. Na tym etapie sztafety wzięło udział 94 funkcjonariuszy SG. Towarzyszyło im 60 osób z poza Straży Granicznej. Byli to policjanci, leśnicy, strażacy, uczniowie oraz przedstawiciele urzędów i instytucji współpracujących z nami. Pałeczkę sztafetową w sumie przekazano sobie 47 razy.
W miejscach związanych z walką o niepodległość na tak zwanych "odcinkach honorowych" na trasie biegu złożono kwiaty i zapalono znicze. W Podlaskim OSG były takie cztery: we wsi Stanowisko - w miejscu mordu żołnierzy 24. Batalionu KOP "Sejny", w Kuźnicy i Klimówce - na grobach żołnierzy 21. Dywizji Górskiej poległych w Bitwie Nad Niemnem w 1920 r., a w Niemirowie - w kwaterze wojennej 14 nieznanych żołnierzy 18. Pułku Piechoty Wojska Polskiego poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1918-1920 r.
Dodatkowo uczestnicy biegu przy palących się pochodniach składali kwiaty przy pomniku Powstańców Listopadowych w Kopnej Górze.
10 października br. czekamy na sztafetę w miejscowości Bolcie niedalego trójstyku Wisztyniec, gdzie pałeczkę na ostatnie 100 km przekażą nam funkcjonariusze z Warmińsko- Mazurskiego Od-działu SG.

 

 

 

Kalendarium

 Lipiec 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
1234
293031    

Nadchodzące wydarzenia

Festiwa sztuki teatralnej...

lipiec
piątek
5
Festiwal "Między wierszami" w Supraślu to wydarzenie, które łączy w sobie różne dziedziny...

III Światowe mistrzostwa ...

sierpień
sobota
3

14:00

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.