54 – to liczba dróg, które udało się naprawić w ramach programu utwardzania ulic, prowadzonego od trzech lat w naszej Gminie. Najwięcej – aż 16 – wykonano w Grabówce, 9 w Sobolewie, 8 w Sowlanach, 5 w Supraślu, po 4 w Henrykowie i Ogrodniczkach, po 3 w Karakulach i Zaściankach oraz dwie w Ciasnem. Łącznie utwardzono prawie 12 km dróg. Do końca roku do listy dołączą jeszcze trzy kolejne – dwie w Grabówce i jedna w Sobolewie.

Prezentacja (kliknij)

W czwartek, 18 października odbyła się konferencja podsumowująca inwestycje drogowe na terenie gm. Supraśl realizowane w latach 2014 – 2018.


- Cieszymy się jako społeczność gminna, że mamy coraz mniej telefonów od mieszkańców skarżących się na złą nawierzchnię ich ulic – powiedział burmistrz Radosław Dobrowolski – Procentuje wieloletni plan modernizacji dróg, który realizujemy przy współpracy z firmą Strabag. Dzięki temu udało nam się rozwiązać ten najbardziej palący problem wielu lokalnych społeczności, z którym od dawna się borykali. Oczywiście to jeszcze nie koniec. Np. przed kilkoma dniami podpisaliśmy już umowę na realizację ul. Wysokiej w Grabówce.


Marcin Klinicki - przedstawiciele firmy Strabag, wykonawcy inwestycji w przystępny sposób wyjaśnili na czym polega zastosowana przez nich metoda:
- Od początku przyjęliśmy założenie dostosowania dróg do istniejącego układu komunikacyjnego oraz do wjazdów tak, aby woda nie wdzierała się na posesje mieszkańców, dlatego profil ulic jest trochę niżej niż zjazdy. Co więcej, każde prace były poprzedzone badaniami nośności. Jeżeli wykazały one, że w danym miejscu występują grunty nieprzepuszczalne o niskiej nośności, dawaliśmy nawierzchnię dodatkowo wzmocnioną.

Dlaczego warto stosować tą metodę? Po pierwsze przez szybkość wykonania – przy sprzyjających warunkach atmosferycznych i odpowiednim gruncie utwardzenie dwustumetrowego odcinka zajmuje nam zaledwie tydzień.

 - Po drugie, chciałbym się odnieść do poruszanej przez wiele osób kwestii braku kanalizacji deszczowej - kontynuował Marcin Klinicki. - Otóż profil projektowanych przez nas dróg, dzięki odpowiednim nachyleniom, sprawia że woda może być odprowadzana powierzchniowo do przeznaczonych w tym celu rowów i naturalnych odpływów. To zaś znacznie obniża ogólny koszt inwestycji.


Gminny program utwardzania dróg nie jest oczywiście jedyną formą wymiany nawierzchni ulic w Gminie Supraśl. Samodzielnie bądź we współpracy z innymi podmiotami udało się wykonać m.in. ul. Kodeksu Supraskiego, Rymarka i Aleję Niepodległości w Supraślu, główną szosę w Henrykowie, sięgacz ul. Pana Tadeusza w Zaściankach czy ul. Ottawską w Grabówce. Ogółem w ostatnich czterech latach położono nową nawierzchnię na ok. 20 km dróg.

Tekst: AZ

IMG 0019

IMG 0022

Dzięki Powierzchniowemu Programowi Utwardzania Dróg w Gminie Supraśl udało się rozwiązać problem złych nawierzchni w wielu miejscowościach w naszej gminie - powiedział Radosław Dobrowolski, Burmistrz Supraśla

IMG 0037

Marcin Klinicki - przedstawiciele firmy Strabag wyjaśnił na czym polega zastosowana przez nich metoda

IMG 0043

Dwie metody utwardzania: podstawowa i rozszerzona

 

 

Kalendarium

 Luty 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Nadchodzące wydarzenia

Bieg Tropem Wilczym

marzec
niedziela
3
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 3 marca 2024.godz. 12:00

12:00

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.