Zdjęcie wykonane w 1929 r. w Supraślu, przedstawia pochodzące z XVIII wieku sklepienie prezbiterium cerkwi Zwiastowania NMP w Supraślu. Malowidła w prezbiterium wykonał malarz, bazylianin z Supraśla o. Antonin Gruszecki vel Dąbrowski około 1771 roku. Jego obrazy znajdują się w kościołach m.in. w: Różanym Stoku i Drohiczynie. Zajmował się również dekoracją wnętrz w Pałacu Branickich w Białymstoku oraz w pałacu Stanisława Augusta Poniatowskiego w Grodnie. Fotografia pochodzi ze zbioru „Fototeka Lanckorońskich”. Do tej pory sklepienie prezbiterium jak
i jego zdjęcie były nieznane badaczom. Odkrycie to ma ogromną wartość poznawczą dla dziejów Supraśla.


„Inwentarz klasztoru supraskiego” z 1830 r. w następujący sposób opisuje prezbiterium w supraskiej cerkwi Zwiastowania NPM:
„(…) Za ikonostasem prezbiterium mające długość łokci jedenaście, szerokości łokci dziesięć, wysokości łokci osiemnaście. Tło, tak ścian jego jako też sufitu niebiesko malowane. Pilastry zaś, gzemsy [s] i cała gipsatura białego koloru. Po prawej stronie drzwi do zakrystii po lewej do żertwiennika oboje nizkimi [s] podwójnemi żelaznemi kracianemi drzwiczkami zamykają się. Tuż za nimi dwie framugi. W jednej po prawej stronie gipsatura wyrażająca mitrę biskupią, krzyż i palmę. W drugiej, po lewej stronie pastorał, omofor i palmę. Z prawej strony wrót carskich Ewangelia, laska Świętego Jana Chrzciciela, naliwka i gałązka palmowa razem związane. Po lewej zaś stronie mitra papieska, krzyż, kielich i palma także związane. Wszystko to pięknie z gipsu wyrobione. Obrazy na ścianie Świętych Ewangelistów Łukasza i Jana, na lewej Mateusza i Marka. Nad carskiemi wrotami św. Jana Chrzciciela, św. Jakuba i Zachariasza. Na suficie obraz duży, okrągły Boga Ojca, w obłokach około którego wiele aniołów, wszystkie na murze olejno malowane, około których piękna gipsatura. Nad gzemsami gipsatura gustowna i malowidło suchemi farbami wystawiejące [s] na ścianach pobocznych aniołki modlące się, po rogach zaś proroków Daniela, Izajasza, Dawida i Aggeusza. Malowidło dopiero opisane odnowione roku 1826 nakładem Jaśnie Wielmożnego Biskupa Włodzimierskiego, Sufragana Brzeskiego, Opata Supraślskiego i Kawalera Leona Jaworowskiego (…)”

Inwentarz Klasztoru Supraskiego (Litewskie Państwowe Archiwum Historyczne w Wilnie sygn.. nr. 634, opis 1, teczka 3,str. 2).

Kalendarium

 Czerwiec 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272830

Nadchodzące wydarzenia

Wystawa w Muzeum Ikon w S...

czerwiec
sobota
29

17:00

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.