Uzdrowisko Supraśl przygotowuje się do aplikowania o środki finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na wykonanie odwiertów głębinowych w celu poszukiwania surowców uzdrowiskowych.

 

W tym celu została zawarta umowa z firmą Pro-Invest Solutions z Krakowa, która przygotuje projekt robót odwiertu geologicznego. 

Posiadanie takiego projektu jest warunkiem niezbędnym do ubiegania się o 100% dofinansowanie z NFOŚ na wykonanie odwiertu. Najprawdopodobniej prace będą wykonywane na głębokości do 400-500 m pod ziemią. Przewiduje się, że urządzenie wiertnicze dotrze do pokładów z Jury Środkowej, pod którą jest już tylko granitowa, lita płyta wschodnioeuropejska. Uzdrowisku Supraśl zależy na zlezieniu drugiego obok borowiny surowca leczniczego – wody mineralnej czy solanki lub mających szerokie zastosowanie gospodarcze wód geotermalnych.


W dniu 17 czerwca 2020 r. przedstawiciele firmy Pro-Invest Solutions Pan Piotr Długosz oraz Pani Katarzyna Bystroń odwiedzili Supraśl. Podczas spotkania w Urzędzie Miejskim omówiono aspekty techniczne wykonania umowy. Następnie Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski oraz Kierownik Referatu ds. projektów UE i Uzdrowiska Supraśl – Marek Skrypko udali się na działkę, na której w przypadku otrzymania dofinansowania z NFOŚ, będą prowadzone odwierty głębinowe. W przypadku odkrycia wód mineralnych lub solanki teren przy odwiercie, mógłby stać miejscem kolejnej inwestycji, która pozwoli Uzdrowisku Supraśl rozwijać się na dużo wyższym poziomie.

W przypadku odkrycia wód o temperaturze powyżej 20 stopni C możliwe będzie stworzenie własnej sieci ciepłowniczej wspomagającej ogrzewanie budynków.

 

Kalendarium

 Wrzesień 2023 
PnWtŚrCzPtSoN
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.