Nadleśnictwo Supraśl brało udział w ogólnopolskim wydarzeniu "Co w lesie huczy", czyli akcji Lasów Państwowych poświęconej sowom, które właśnie teraz mają swój okres godowy i są bardzo aktywne.

Większość punktów bogatego programu akcji, organizowanej przez Lasy Państwowe, została przeprowadzona on line. Suprascy Leśnicy zajęli się prezentacją sóweczki, ptaka małego, ale bardzo srogiego.

Wydarzenie przyrodnicze "Co w lesie huczy" trwało od 11 do 13 marca, ale wciąż można korzystać z materiałów, które wówczas zostały zaprezentowane. Są one dostępne na internetowej stronie głównej Lasów Państwowych. Mowa tu o "sowich lekcjach" z edukatorami leśnymi czy filmach prezentujących życie sów. A jest ono pełne ciekawostek. Z filmów możemy dowiedzieć się m.in. czym jest wypluwka, do czego służy sowom szlara i co sprawia, że lot sów jest bezszelestny.

pexels mehmet turgut kirkgoz 5883285 W programie akcji "Co w lesie huczy" została też zarejestrowana video wizyta w ośrodkach rehabilitacyjnych dla drapieżnych ptaków. Oprócz sów są tam inne drapieżniki. Warto wspomnieć o ciekawym wydarzeniu, które miało ostatnio miejsce w Puszczy Knyszyńskiej niedaleko Supraśla. Jeden z mieszkańców tego miasteczka znalazł bardzo osłabionego krogulca ( gatunek jastrzębia). Zaniósł go do siedziby Nadleśnictwa Supraśl. Stamtąd ptak, będący objęty ścisłą ochroną, trafił do "Przytuliska" prowadzonego na terenie sąsiedniego nadleśnictwa Krynki. - Stan krogulca jest już dobry. Pobiera pokarm. Jednak nie może on już latać, gdyż ma poważnie uszkodzony staw skrzydła. Do końca swojego życia pozostanie pod naszą opieką - powiedział nam Arkadiusz Juszczyk, prowadzący ośrodek - szpital dla drapieżnych ptaków. Podobnych do krogulca "pacjentów", w tym sów, jest tu obecnie około 50.

Obecnie mamy najlepszy czas na nasłuchiwanie sów w puszczy, gdyż odbywają one gody. Sowy są w większości ptakami nocnymi, dlatego chcąc je usłyszeć najlepiej wybrać się do lasu wieczorem. Samce głośno pohukując nawołują samice na swoje terytorium. Stąd las wypełniają sowie pohukiwania. Sowę z pewnością łatwiej usłyszeć niż zobaczyć, jednak dla mieszkańców naszego regionu Polski, jest to problem do pokonania. Bowiem na terenie Nadleśnictwa Krynki funkcjonuje leśny park Silvarium w Poczopku, a w nim woliery z sowami. Żyje ich tam kilkadziesiąt. Od wielkiej sowy śnieżnej do malutkiej sóweczki.

Leśnicy z Nadleśnictwa Supraśl włączyli się do akcji "Co w lesie huczy", opracowując właśnie temat sóweczki, ptaka małego ale bardzo srogiego. "Sóweczka to niewielki ptak o krępej sylwetce z małą głową oraz krótkimi białymi brwiami nad żółtymi oczami... Jest niewiele większy od wróbla, ale to prawdziwy zuchwały, leśny rozbójnik. Żywi się nie tylko gryzoniami jak inne sowy, ale z upodobaniem poluje na małe ptaki takie jak sikory, rudziki czy zięby. Bywa, że poluje także na ptaki większe od siebie." - czytamy w opisie bojowej sóweczki, umieszczonym na stronie Nadleśnictwa Supraśl. Z tego opracowania możemy się też dowiedzieć, że sóweczka, w przeciwieństwie do swoich sowich kuzynów, poluje również za dnia, a jej bojowe sygnały, wśród gryzoni i ptactwa, sieją postrach. Polską populację sóweczki szacuje się na około 1000-1500 par lęgowych.

pexels pixabay 357159Obecnie prowadzona jest również ( przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków) akcja Ekointerwencja, która dotyczy ochrony młodych ptaków. Pierwszymi na wiosnę "podopiecznymi" tej akcji są właśnie młode sowy (szczególnie puszczyki) które zaczynają się już wylęgać. Ekointerewencja, w przypadku sów, polega na przestrzeganiu przed zabieraniem do schronisk znalezionych w lesie młodych piskląt sowy.

Organizatorzy akcji tłumaczą: "Jeśli zobaczysz młodą sowę, która siedzi np. na trawniku, ale nie jest ranna - NIE zabieraj jej! Jest ona pod opieką rodziców i uczy się latać. Jedyne, co możesz zrobić, to przenieść ją w bezpieczne miejsce, np. na gałąź pobliskiego drzewa, po którym będzie mogła się wspiąć. Natomiast, jeśli młode jest ranne - skontaktuj się z najbliższym ośrodkiem rehabilitacji dzikich zwierząt." - piszą miłośnicy ptaków.

Pamiętajmy też, że sowa to symbol mądrości. Starożytni Grecy cenili sowy zwłaszcza za ich wzrok, który przenika ciemności i umożliwia prowadzenie nocnego trybu życia. Ten sowi wzrok wyraża też rozsądek, inteligencję i mądrość, cechy pozwalające podejmować słuszne decyzje.

Adam Białous

Kalendarium

 Wrzesień 2023 
PnWtŚrCzPtSoN
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.