WAŻNE!!! Przyszłość supraskich lasów leży również w Twoich rękach! Z tego powodu nie bądź obojętny, przeczytaj ten tekst do końca i zabierz głos, bo jak wiadomo milczenie oznacza zgodę zaś nieobecni nie mają racji! O co chodzi? Już wyjaśniam…

Komisja Europejska przyjęła dokument określający unijną strategię działań na rzecz bioróżnorodności. Jej skutkiem będzie wyłączenie z jakiejkolwiek działalności i objęcie ochroną ścisłą nawet 30% obszarów leśnych w Polsce, w tym wszystkich drzewostanów w wieku powyżej 80 lat.

W naszym regionie całkowitemu wyłączeniu może podlegać m.in. cała Puszcza Knyszyńska, Białowieska, Augustowska, Piska. To katastrofa dla wypracowywanego przez ponad 100 lat wielofunkcyjnego, polskiego modelu leśnictwa, którego zazdroszczą nam inne kraje. Jego fundamentem jest zasada zachowania trwałości lasów, zrównoważonego rozwoju oraz samofinansowanie.

strategia eu 2030Realizacja strategii w tym kształcie przyniesie nieobliczalne, negatywne skutki społeczne i gospodarcze: analizy mówią o upadku 90% małych, zwykle rodzinnych firm z branży leśnej i drzewnej oraz części zakładów przemysłowych. To wygeneruje bezrobocie w wysokości nawet 200 tys. miejsc pracy w całej branży oraz radykalny wzrost cen drewna i jego wyrobów.

Nowe regulacje mogą doprowadzić nie tylko do upadku finansowego Lasów Państwowych i związanych z nimi firm oraz całych branż. Mogą też spowodować zamianę ogromnej części polskich lasów w cmentarzysko znane z Puszczy Białowieskiej. Pozostała część (czyli 70% polskich lasów!) zostanie zamieniona w wysokoprodukcyjne plantacje drzew. Takie "lasy" przestaną pełnić jakąkolwiek funkcję przyrodniczą i społeczną!

Ostatnią możliwością zmiany tego scenariusza jest udział w konsultacjach, które trwają TYLKO do 5 kwietnia 2021 roku! Oto link do Ankiety konsultacyjnej: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12596-Protecting-biodiversity-nature-restoration-targets/public-consultation

Ankieta jest trudna do wypełnienia, dlatego zachęcamy do skorzystania z instrukcji, która znajduje się pod tym tekstem!

Aby zrozumieć konsekwencje wdrożenia omawianej Strategii, warto przeczytać dokumenty do pobrania zgromadzone na stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku: https://www.bialystok.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/ekspertyzy-dotyczace-unijnej-strategii-dla-bioroznorodnosci/20183917

 

Jak wypełnić ankietę?

 1. Termin wypełnienia ankiety: 5 kwietnia 2021. Nie należy zwlekać do ostatniego dnia ponieważ mogą wystąpić problemy z połączeniem.
 2. Wejście do ankiety znajduje się pod linkiem: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12596-Protecting-biodiversity-nature-restoration-targets/public-consultation
 3. Po wejściu można zmienić język angielski na polski (na górze strony) a następnie kliknąć w pole znajdujące się poniżej w tekście: "Wypełnij kwestionariusz".
 4. W okienku które się ukaże zalecamy wybranie połączenia przez Facebooka. To najpewniejszy, sprawdzony sposób wejścia do ankiety.
 5. Obowiązkowo wypełniamy pola związane z informacją o respondencie (przynajmniej te oznaczone gwiazdką). W polu pod nazwą "Udzielam odpowiedzi" wybieramy opcję: "jako obywatel UE". Możemy także wybrać opcję anonimowości.
 6. Jeśli dziedziną działalności jest leśnictwo proponuję pominąć ten punkt.
 7. Tematyka związana z leśnictwem znajduje się w III części ankiety. Można przejść od razu do III części pomijając dwie pierwsze - ich wypełnienie nie jest obowiązkowe.
 8. Większość pytań skonstruowana jest w taki sposób, że nie znajdziemy tam odpowiedzi odpowiadającej naszym poglądom. Można pominąć takie pytania oraz takie, które można różnie interpretować. Należy dobrze wczytać się w treść pytania by zrozumieć jego sens - by później nie okazało się, że zagłosowaliśmy za czymś czemu jesteśmy przeciwni.
 9. W związku z niejednoznacznością pytań oraz pominięciem przez ich autorów istoty sprawy najważniejsze są punkty opisowe. Możemy wypełnić tylko te punkty, jednak ilość znaków jest tam bardzo ograniczona.
 10. Najważniejszym spośród punktów opisowych jest punkt 8, podsumowujący, który ma pojemność 1000 znaków. Jeśli jest to za mało możemy przygotować tekst jako oddzielny plik i dołączyć go do ankiety w formie załącznika. Sugerujemy wysłanie go w formacie pdf.
 11. Ważne jest, by teksty powinny być napisane własnymi słowami. Wklejanie "gotowców" może być zinterpretowane na naszą niekorzyść i odrzucone jako niesamodzielne a więc niewiarygodne.

Kalendarium

 Lipiec 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
1234
293031    

Nadchodzące wydarzenia

Festiwa sztuki teatralnej...

lipiec
piątek
5
Festiwal "Między wierszami" w Supraślu to wydarzenie, które łączy w sobie różne dziedziny...

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.