Muzeum Ikon w Supraślu przygotowuje wystawę miniaturowych ikon, której wernisaż był planowany na 16 kwietnia br. Ciekawostką ekspozycji będą malowane, wykonane z drewna, jaja paschalne. Natomiast od 15 maja będzie można oglądać wystawę "Niebo na ziemi".

muzum ikon suprasl 01Eksponaty, które będą zaprezentowane na wystawie miniaturowych ikon pt. "Mali Orędownicy". pochodzą z dwóch warszawskich, prywatnych kolekcji oraz ze zbioru Muzeum Ikon. Prawie wszystkie prezentowane małe ikony zostały wykonane w Rosji od wieku XVII do XX. Są też ikony bałkańskie, greckie czy rumuńskie. Najczęściej osobami ukazanymi na miniaturowych ikonach są święci patroni ich właścicieli oraz Chrystus i Matka Boża. Ikony te przeznaczone były do modlitwy podczas podróży - Miniaturowe ikony wykorzystywano przeważnie w celu modlitewnym, kiedy podróżowano. Ze względu na swój mały rozmiar, łatwo było je przewieźć. Nierzadko też trzymano je w domach lub umieszczano w przydrożnych kapliczkach - mówi Piotr Sawicki, współautor wystawy "Mali Orędownicy". W jej przygotowaniu brała też udział Katarzyna Antonowicz z Muzeum Ikon.

Ciekawostką ekspozycji miniaturowych ikon będą wykonane z drewna, malowane jaja paschalne. Jeden z eksponatów przedstawia założenie Moskwy i portret Jurija Długorukiego (tempera na drewnie, XIX/XX w.) Inne sceny religijne. Ciekawe są też same miniaturowe ikony, które wykonane są nie tylko na drewnianej desce, ale też na ceramice, ikony rzeźbione, odlewane ze srebra. Wielka jest tu różnorodność technik wykonania.

muzum ikon suprasl 02Wernisaż wystawy "Mali Orędownicy" zaplanowano na 16 kwietnia. Nie wiadomo jeszcze czy będzie mógł się on odbyć w siedzibie Muzeum z udziałem gości, czy drogą on -line. Na razie bowiem muzea są zamknięte z powodu epidemii koronawirusa. - Jeżeli 16 kwietnia będą nadal obowiązywały przepisy zamykające muzea, to wernisaż wystawy miniaturowych ikon przeprowadzimy poprzez internet na naszym profilu Facebook. Mamy jednak nadzieję, że sytuacja z wirusem się poprawi i chętni będą mogli przyjść do naszego muzeum obejrzeć wystawę na miejscu. Żywy, bezpośredni kontakt z ikoną jest niezastąpiony - tłumaczy Piotr Sawicki.

Kolejną wystawą prezentowaną w Muzeum Ikon będzie ekspozycja pt. "Niebo na ziemi". Wystawa poświęcona będzie pracowni ikon na Świętej Górze Grabarce, którą prowadzą siostry zakonne. Po raz pierwszy zwiedzający będą mogli obejrzeć tę wystawę 15 maja, czyli podczas Międzynarodowej Nocy Muzeów. Autorką wystawy jest Anna Motowicka.

Muzeum Ikon w Supraślu, oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, funkcjonuje od roku 2006 na terenie obecnego prawosławnego monasteru. W jego zbiorach znajduje się około 1,3 tysiąca ikon. Muzeum to jest niewątpliwie najczęściej odwiedzaną przez turystów supraską placówką kulturalną. Przed pandemią rocznie zwiedzało jego zbiory około 40 tysięcy osób. Od 20 marca jest ono znów zamknięte w ramach rządowych obostrzeń, wprowadzonych w związku z rosnącą falą zachorowań. Przed tą datą w muzeum liczba zwiedzających rosła. W ostatni weekend lutego ekspozycję muzeum zwiedziło 108 osób, a w pierwszy weekend marca 120 zainteresowanych. W następny już 140 osób.

Adam Białous

Kalendarium

 Wrzesień 2023 
PnWtŚrCzPtSoN
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.