Rozpoczyna się sezon wiosennych i letnich wędrówek. Bogate przyrodniczo tereny Gminy Supraśl są doskonałym obszarem dla miłośników wypraw pieszych, rowerowych, konnych czy też spływów kajakowych. Na podróżników czekają już dobrze oznaczone i opisane szlaki, a na nich piękne uroczyska, zabytki i miejsca owiane tajemnicą.

na szlaku 02Na obszarze Puszczy Knyszyńskiej wyznaczone są szlaki turystyczne. Każdy z nich ma swoją nazwę. Przyjrzyjmy się bliżej szlakowi o nazwie „Supraski”. Znaczony jest kolorem żółtym, a jego długość wynosi 16 kilometrów. Pokonać można go więc pieszo, rowerem lub konno. Trasa rozpoczyna się w Supraślu, gdzie jest wiele zabytków godnych zobaczenia. Mamy więc tu m.in. majestatyczną, obronną cerkiew pw. Zwiastowania NMP, Pałac Opatów z połowy XVII wieku, rozległe budynki zespołu klasztornego bazylianów – wzniesione w XVII i XVIII wieku, XIX wieczne - kościół pw. św. Trójcy i Pałac Buchholtzów oraz pięknie odnowione domy tkaczy, którzy pracowali w wielu funkcjonujących niegdyś w Supraślu fabrykach włókienniczych.

Nie tylko zabytki są atutami Supraśla. Turystów – smakoszy przyciągają do tego miasteczka przepyszne regionalne specjały, serwowane w licznych lokalach gastronomicznych. Nie można też pominąć niezwykłych supraskich instytucji kultury. Od roku 2006 w Supraślu, funkcjonuje, jedyne takie w Polsce, Muzeum Ikon, oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Muzeum to, w którego zbiorach znajduje się około 1,3 tysiąca ikon, jest niewątpliwie najczęściej odwiedzaną przez turystów supraską placówką kultury. Znany jest również Teatr Wierszalin, nagrodzony wieloma wyróżnieniami. Ostatnio Złotym Ryngrfem na Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” za spektakl „Dziady Noc Pierwsza”.

Z Supraśla żółty szlak podąża poprzez urokliwe tereny Podsupraśla, a następnie rezerwatu Jałówka. Utworzony w roku 1990 rezerwat przyrody Jałówka jest rezerwatem leśnym zajmującym powierzchnię ponad 270 hektarów. Powstał, aby zachować charakterystyczny dla Puszczy Knyszyńskiej układ geomorfologiczny, wyróżniający się bogactwem zbiorowisk roślinnych. Przy odrobinie szczęścia można tu zobaczyć chronione rośliny takie jak lilia złotogłów, storczyk plamisty, naparstnica czy tajęża. Przez rezerwat płynie, zasilana licznymi źródliskami, wodna struga a nad nią rośnie grud świerkowy, co nadaje temu miejscu, rzadki w puszczy, charakter tajgowy. W innym rejonie rezerwatu podziwiać możemy słynne, sięgające nieba, supraskie sosny masztowe. Ciekawe jest tu również, polodowcowe, ukształtowanie terenu – zbocza o nachyleniu do 30 stopni i różnica między najniższym a najwyższym punktem terenu 40 metrów. Po przebyciu terenów rezerwatu Jałówka szlak wiedzie przez osadę leśną Ożynnik, docierając do swego ostatniego punktu, czyli otoczonego puszczą miasteczka Czarna Białostocka. To tylko jeden z wielu szlaków turystycznych wiodących z Supraśla bądź do Supraśla. W przewodnikach znajdziemy ich o wiele więcej.

na szlaku 03Nie wszyscy cykliści lubią pokonywać, raczej wyboiste i z przeszkodami, leśne szlaki. Osoby, które preferują jazdę po równym asfalcie, znajdą w Gminie Supraśl również i takie trasy. Najbardziej znaną z nich i najdłuższą, liczącą około 12 kilometrów jest ścieżka rowerowa łącząca Supraśl z Białymstokiem. Wiedzie ona wzdłuż drogi powiatowej. Największą jej atrakcją jest przejazd przez długą estakadę w Krasnem znajdującą się 15 metrów nad ziemią. Roztacza się z niej niesamowity widok na puszczę i stawy wodne. Atrakcyjna jest również ścieżka rowerowa z Supraśla do wsi Cieliczanka. Jej długość to 2,5 kilometra. Można więc śmiało wybrać się tą trasą na przejażdżkę, a nawet spacer, z dziećmi. Tą ścieżką rowerową podąża się bardzo spokojnie, gdyż ruch samochodów na równoległej szosie jest minimalny. Dla wygodnych rowerzystów odpowiednia też będzie ścieżka rowerowa z Supraśla do Podsupraśla.

Dobrą propozycją na wycieczki są rewelacyjne miejsca w okolicy Supraśla. Weźmy dla przykładu Kopną Górę koło wsi Sokołda. Od atrakcji aż się tu roi. Poczynając od Arboretum, założonego w 1988 roku i do dziś prowadzonego przez Nadleśnictwo Supraśl. Arboretum (od łacińskiego słowa arbor - drzewo) w Kopnej Górze można opisać jako rodzaj ogrodu botanicznego połączonego z parkiem leśnym rozciągającym się na obszarze 26 hektarów. U stóp Kopnej Góry, z różnych jej stron, możemy ujrzeć Cmentarz Wojenny Powstańców Listopadowych, jedyną w Polsce nekropolia żołnierzy zrywu narodowego z roku 1831 oraz tworzoną od roku 2019 nowoczesną zagrodę żubrów. Rozciąga się ona na niebagatelnej przestrzeni 20 hektarów. Ten teren, po części puszczański, po części nie zalesiony ( dawna składnica drewna kolei wąskotorowej) jest już ogrodzony. Stoją ładne drewniane budynki gospodarcze. Jest na co popatrzeć, jednak trzeba wiedzieć, że cały obiekt gotowy będzie do zwiedzania dopiero w roku 2022. Warto na to poczekać, bo zagroda żubrów koło Sokołdy zapowiada się imponująco.

Adam Białous

Kalendarium

 Czerwiec 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
     12
3456789
101112131415
17181920212223
24252627282930

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.