W sobotę 29 maja 2021 r. o godzinie 17:00 przed Domem Ludowym w Supraślu zagrała orkiestra dęta pod dyrekcją Janusza Fidziukiewicza. W ten uroczysty sposób zainaugurowane zostało spotkanie z Adamem Zabłockim - historykiem i archiwistą, autorem książki „Cień czerwonej gwiazdy - Tajna historia Ziemi Supraskiej 1944-1956”.

promocja ksiazki cien czerwonej gwiazy a zablockiCieszymy się, że Supraśl doczekał się pierwszej i tak kompletnej monografii ruchu partyzanckiego, napisanej w oparciu o dokumenty znajdujące się w państwowych archiwach. Warto sobie uświadomić, że aby powstało to prawie 400-stronicowe dzieło, Adam Zabłocki przez sześć lat każdą wolną chwilę – włącznie z urlopami, poświęcał na wyjazdy do archiwów i studiowanie tysięcy dokumentów, na które składają się wspomnienia, metryki, wyroki sądów, mapy, donosy, relacje świadków oraz zdjęcia.

Spotkanie promujące książkę zostało zorganizowane przez Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, zaś słowo wstępne wygłosił dyrektor CKiR - historyk z wykształcenia, dr Łukasz Lubicz-Łapiński. Adam Zabłocki wszedł na salę Domu Ludowego w asyście członków Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego "Podziemie" przebranych w mundury Armii Krajowej i zajął honorowe miejsce przed sceną.

W spotkaniu udział wzięło kilku zawodowych historyków, w tym Burmistrz Supraśla dr Radosław Dobrowolski, zastępca Starosty Roman Czepe, radny Henryk Suchocki, ksiądz proboszcz Andrzej Chutkowski, zaś widownię wypełnili licznie mieszkańcy Supraśla, przyjaciele autora a także krewni bohaterów wydarzeń opisywanych w książce „Cień czerwonej gwiazdy”.

Autor otrzymał szereg podziękowań, wyrazów uznania i gratulacji. Były kwiaty, były autografy, uściski dłoni, zdjęcia z autorem, były też trudne pytania, bo historia II Wojny Światowej i walki z komunistycznym okupantem w latach powojennych, to ciągle żywa historia.

promocja ksiazki cien czerwonej gwiazy a sikorskiZ pewnością rangę wieczoru autorskiego podniosło przybycie do Supraśla Pana Adama Sikorskiego - historyka, dziennikarza, reżysera, scenarzysty, prowadzącego kultowy program historyczny „Było nie minęło”. Adam Zabłocki udzielił wywiadu Panu Adamowi Sikorskiemu i wręczył znanemu dziennikarzowi swoją książkę z autografem. Z pewnością będziemy mieli niebawem okazję obejrzeć na TVP Historia ten wywiad i rekomendację książki „Cień czerwonej gwiazdy”, jaką przed kamerami wygłosił Pan Adam Sikorski.

W podsumowaniu warto docenić tytaniczną pracę, jaką wykonał przy pisaniu książki Adam Zabłocki. Na jeszcze większe uznanie zasługuje odwaga, aby pisać o życiu ludzi z własnego otoczenia – o rodzinach, które zna i których krewni żyją niejednokrotnie w pobliżu.

Na zakończenie spotkania, Adam Zabłocki powiedział, że opisanie „..tajnej historii Ziemi Supraskiej [z lat] 1944 – 1956” to była jego misja, to prawdziwe opus magnum, które powstało nie dla egoistycznej sławy, lecz w poszukiwaniu Prawdy. Na ile się to Autorowi udało, każdy może się przekonać zabierając się do lektury książki „Cień czerwonej gwiazdy” – do czego gorąco zachęcam.

Franciszek Staniszewski

 

Kalendarium

 Lipiec 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
1234
293031    

Nadchodzące wydarzenia

Festiwa sztuki teatralnej...

lipiec
piątek
5
Festiwal "Między wierszami" w Supraślu to wydarzenie, które łączy w sobie różne dziedziny...

Festyn rodzinny w Karakul...

lipiec
sobota
20

16:00

III Światowe mistrzostwa ...

sierpień
sobota
3

14:00

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.