Pochodzący z Supraśla Filip Świtecki już od najmłodszych lat interesował się wędkarstwem, w tym wędkarstwem rzutowym. Dzięki swojej pasji i wielu lat treningów udało mu się osiągnąć szereg sukcesów w Polsce i za granicą.

Filipie, czym jest wędkarstwo rzutowe

Wędkarstwo rzutowe polega głównie na celności i technice. Trzeba do dobrze wszystko zgrać, żeby uzyskać jak najwięcej punktów. Przy dyscyplinach celowych czyli rzucie ciężarkiem lub muchą do celu liczy się głównie technika i celność, a przy dyscyplinach odległościowych liczy się także siła i sprzęt.

Ale nie rzuca się do wody, tylko wszystkie te czynności wykonuje się „na sucho”

Tak, celuje się do tarcz, a muchą rzuca się do baseników z wodą.

Jakie sukcesy udało ci się już osiągnąć?

Przez pięć lat (w tym roku również) byłem mistrzem juniorów okręgu. W 2018 roku zostałem też wicemistrzem Polski w kadetach, potem w kategorii juniorów zostałem drugi w trójboju i trzeci w pięcioboju na Mistrzostwach Polski. W 2021 roku na Mistrzostwach Świata zająłem 7 miejsce. W tym roku mocno przypilnowałem formy, zmieniłem sprzęt i dzięki temu indywidualnie w pięcioboju udało się zdobyć tytuł wicemistrza świata, drugie miejsce w dyscyplinie odległość muchowa i drugie miejsce drużynowo. W ten weekend zostałem także Mistrzem Polski w trójboju i pięcioboju.

Gratulacje! Kilkakrotnie wspomniałeś o słowie „trójbój” i „pięciobój”. Wielu kojarzy się to z lekkoatletyką

Tak, jest w tym pewne powiązanie. Dyscypliny odległościowe mają pewne podobieństwo do lekkiej atletyki w wykonywaniu ruchów.

Oprócz wędkowania rzutowego zajmujesz się także tradycyjnym wędkowaniem. Co było pierwsze?

Najpierw było wędkowanie tradycyjne. Jako dzieciak z tatą i z dziadkiem jeździliśmy na ryby. Od tego się wszystko zaczęło. 

I w tym rodzaju wędkarstwa także masz sukcesy i chciałbyś się  rozwijać

Tak. W tym roku zacząłem startować w spinngowych zawodach drużynowych. Jednak tu jest dużo ciężej niż w rzutach, bo tam można wszystko wytrenować, a w wędkarstwie spinngowym trzeba mieć trochę szczęścia, bardzo dobrze znać wodę i do tego jeszcze jeździć na treningi.

A co w tym roku udało ci się osiągnąć?

Zajęliśmy szóste miejsce na 27 drużyn. W kwalifikacji generalnej byliśmy na 5-tym miejscu. Jesteśmy z kolegą najmłodszym teamem na zawodach więc jak na pierwszy rok bardzo duży sukces.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Filipa Świteckiego

 

 

Kalendarium

 Luty 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Nadchodzące wydarzenia

Bieg Tropem Wilczym

marzec
niedziela
3
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 3 marca 2024.godz. 12:00

12:00

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.