Mobilna klinika, która stanęła w sobotę przed Urzędem Miejskim w Supraślu przyciągnęła tłumy zainteresowanych rodziców, którzy przyszli przebadać swoje dzieci. W sumie lekarze przebadali prawie 80 pociech w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Na szczęście nie wykryto nowotworów, część dzieci skierowano do obserwacji i ponownych badań.

"Uważam, że te badania są bardzo potrzebne. Dużo organizuje się akcji dla osób dorosłych, natomiast dla dzieci takie spotkania są sporadyczne, dlatego tym bardziej są one niezbędne pod kątem profilaktyki i wczesnego zapobiegania" - powiedziała pani Magda, mama Oliwki i Ady, dziewczynek przebadanych w Supraślu.

Badania to część ogólnopolskiej akcji "NIE nowotworom u dzieci". W Polsce od 17 lat prowadzi ją Fundacja Ronalda McDonalda. W województwie podlaskim po raz pierwszy została przeprowadzona w tym roku. W pięciu gminach: Supraśl, Michałowo, Zabłudów, Tykocin i Juchnowiec Kościelny - w czerwcu i wrześniu.

"Sprzęt do badań i klinikę na kółkach zapewnia Fundacja Ronalda McDonalda. Ale nie byłoby tej akcji w regionie bez Katryński Foundation, która pokrywa koszt badań. - Mamy nadzieję, że gminy za rok również będą zainteresowane współpracą. My z tego programu na pewno nie zrezygnujemy. To dopiero początek" - zapowiada Krzysztof Katryński, prezes Katryński Foundation.

W całej Polsce przebadanych od początku akcji zostało ponad 80 tys. dzieci. W województwie podlaskim sumie ponad 400 małych pacjentów. Z czego... na pewno życie jednego dziecka udało się uratować. Jest już po operacji, lekarze w porę powstrzymali rozwój choroby.

 

Źródło: bia24.pl, inf. wlasna
Foto: Katrynski Foundation, prywatne archiwum

Kalendarium

 Czerwiec 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272830

Nadchodzące wydarzenia

Wystawa w Muzeum Ikon w S...

czerwiec
sobota
29

17:00

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.