Supraski Skarbiec, który mieści się na pierwszym piętrze budynku Biblioteki Publicznej w Supraślu to miejsce, gdzie można dotknąć historii. Obiekt czynny cały rok skrywa wiele ciekawych przedmiotów o których opowiada kustosz tego miejsca Adam Zabłocki.

Jakie skarby możemy znaleźć w supraskim skarbcu?

Najogólniej rzecz ujmując: wszystko co jest związane z przeszłością naszego miasta. Prekursorem w tej dziedzinie był nieżyjący już Wojciech Załęski, który przez kilkadziesiąt lat gromadził najróżniejszego typu pamiątki z przeszłości, tworząc tym samym podwaliny pod archiwum dziejów Supraśla. Nie sposób wymienić wszystkich skarbów, jakie udało mu się zebrać, więc poprzestanę na kilku najciekawszych, jak choćby głowicy ze sztandaru Związku Ochotników Wojskowych Placówki Supraśl czyli weteranów wojny polsko - bolszewickiej. Sztandar zaginął w czasie II wojny światowej, jednak rodzina jednego z członków związku przechowała orła z drzewca i w latach 90. przekazała go  W. Załęskiemu. Mamy kilka XVIII - wiecznych starodruków z drukarni Ojców Bazylianów, posiadamy też pokaźną kolekcję pocztówek z początku XX w., dowodów osobistych i legitymacji. Udało się zgromadzić kilkadziesiąt świadectw szkolnych z okresu II RP, a nawet trzy dzienniki lekcyjne z okresu okupacji niemieckiej. Do tego dochodzi kilka tysięcy fotografii, które obecnie są poddawane digitalizacji. Oczywiście nie jest to "zamknięty" zbiór, ograniczonym tylko do kolekcji W. Załęskiego. Już po otwarciu ekspozycji dostałem wiele bezcennych pamiątek od mieszkańców, którzy odwiedzili to miejsce i postanowili dołożyć także swoją cegiełkę do Skarbca. I tak np. od p. Andrzeja Kmity otrzymałem artefakty związane z supraskim harcerstwem (m.in. proporczyki drużyn ZHP). Dzięki p. Jerzemu Gwoździejowi możemy zobaczyć oryginalny stuletni gramofon z pierwszego kina, które mieściło się przy obecnej ul. 11 Listopada. Niejednemu supraślaninowi zakręci się łezka w oku, gdy ujrzy sztandar już nieistniejącego Technikum Mechanizacji Rolnictwa (pamiątka przekazana przez p. Zofię Korecką - Muszyńską). Mam nadzieję, że dzięki łaskawości darczyńców wkrótce pojawią się kolejne eksponaty.

 

Kiedy możemy go zwiedzać i czy jest czynny cały rok?

Skarbiec jest czynny cały rok od wtorku do piątku w godzinach 9 - 16. Można też umówić się na zwiedzanie poprzez kontakt telefoniczny z Biblioteką Publiczną w Supraślu pod numerem 533 905 540.

 

Dlaczego warto przyjść?

Myślę, że Skarbiec pozwoli głębiej poznać historię Supraśla, i to nie tylko "książkową", opartą na datach i ważnych wydarzeniach, ale przede wszystkim tę ilustrującą życie codzienne miejscowej społeczności. Gorąco zachęcam do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca.

 

Kalendarium

 Kwiecień 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.