Ruszył serwis „Podlaska Sieć Kultury”. Jest to platforma, z której głównie mają korzystać pracownicy i współpracownicy podlaskich ośrodków kultury. Portal Podlaska Sieć Kultury to serwis, na którym znajdą się informacje takie jak: zapowiedzi szkoleń, opisy dobrych praktyk, możliwości pozyskania finansów, wydarzenia realizowane przez podlaskie kadry kultury, ale przede wszystkim opis poszczególnych osób działających i pracujących w kulturze. Ta baza powstaje by ułatwić komunikację i lepsze wyszukiwanie partnerów do przedsięwzięć. Platforma znajduje się pod adresem podlaskasieckultury.pl

Działanie jest realizowane w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Przemysław Waczyńskiego – animatora i menadżera kultury.

„Przez wiele lat pracy w instytucji kultury, pełniąc różne funkcje od wolontariusza po dyrektora zauważyłem, że środowisko pracowników jest bardzo rozproszone i głównie działające indywidualnie na swoim terenie. Jako młody pracownik brakowało mi spotkań z osobami, które zajmują się tym co ja. Gdy zostałem dyrektorem instytucji kultury zacząłem odwiedzać różne miejsca, poznawać wiele ciekawych osób pracujących w instytucjach kultury. Podczas rozmów na szkoleniach i wyjazdach, głównie z dyrektorami i dyrektorkami wymienialiśmy się wiedzą, dzieliśmy troskami i problemami, szukaliśmy rozwiązań oraz nawiązywaliśmy współprace. My znaliśmy się dobrze, nasi pracownicy już nie. W moim odczuciu wciąż brakowało miejsca spotkań, nawiązywania relacji, forum dyskusji, wymiany doświadczeń osób, które codziennie są na pierwszej linii działalności kulturalnej – pracowników i pracowniczek oraz samodzielnych animatorów i animatorek kultury.”

Poza powstałym portalem ma odbyć się 8 spotkań dla pracowników podlaskich instytucji kultury. Podczas nich uczestnicy będą pracować i zastanawiać się nad ideą partycypacyjnego ośrodka kultury. Odbędą się one w partnerskich instytucjach kultury rozsianych po całym województwie podlaskim. Będzie to dobra okazja do nawiązania współpracy.

„Coraz więcej prób integracji środowiska podejmuje Podlaski Instytut Kultury organizując koncerty i spotkania dedykowane kadrom ośrodków kultury. Cieszę się, że takie działania się pojawiły, ponieważ są bardzo potrzebne. Ja równolegle podjąłem próby oddolnej integracji środowiska pracowników instytucji kultury z województwa podlaskiego. Podlaska Sieć Kultury ma być portalem partycypacyjnym, tworzonym również przez uczestników sieci.” Dodaje Przemysław Waczyński

Aktualnie brakuje też przestrzenni, gdzie w jednym miejscu można zapoznać się z działaniami różnych ośrodków kultury i ich pracowników. Podlaska Sieć Kultury ma być odpowiedzią na tę potrzebę. Aktualnie w sieci znajduje się kilkadziesiąt osób, które działają w różnych dziedzinach kultury. Są tam aktorzy, instruktorzy tańca, osoby zajmujące się filmem i fotografią, koordynacją projektów czy prowadzeniem warsztatów. Z każdym tygodniem baza ma się powiększać. Finalnie mają na niej skorzystać mieszkańcy województwa podlaskiego, do których są kierowane działania wszystkich osób zajmujących się upowszechnianiem kultury i sztuki.

Zadanie "Podlaska Sieć Kultury" zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kalendarium

 Luty 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Nadchodzące wydarzenia

Bieg Tropem Wilczym

marzec
niedziela
3
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 3 marca 2024.godz. 12:00

12:00

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.