tereny inwestycyjne

 

Dlaczego inwestorzy lubią Uzdrowisko Supraśl?


Jak opisać Supraśl w kilku słowach? Jako zatopione w sercu lasu pogranicze wielu kultur, narodowości i religii, gdzie głównym walorem, decydującym o rozwoju turystyki uzdrowiskowej jest przyroda i niepowtarzalny klimat. Licznie przybywają tu turyści wabieni doskonałą bazą turystyczną, krajobrazem kulturowym i niezwykle urokliwą doliną rzeki Supraśl.

W północno-wschodniej części Polski 10 km od Białegostoku i 200 km od Warszawy, w sercu Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej leży jedno z najmłodszych polskich uzdrowisk – Supraśl. Niezwykle atrakcyjny zakątek ma za sobą ponad 500-letnią tradycję. Założyli go mnisi św. Bazylego. Legenda spisana przez zakonników w XVIII w. głosi, że bracia puścili na wody Supraśli drewniany krzyż z relikwiami, prosząc Bożą Opatrzność, aby zatrzymał się w miejscu najbardziej dogodnym. Tam mieli wybudować klasztor…

Obecnie Supraśl liczy ok. 5 tys. mieszkańców. W Uzdrowisku Supraśl czas wydaje się płynąć wolniej, a sosnowy las, kształtuje mikroklimat. Tu unoszą się zdrowotne sosnowe olejki eteryczne, a przy śpiewie ptaków odpoczywają zaganiani współczesnością ludzie. Miejscowość ta ma swoje “czarne złoto” - złoża borowin posiadających niezwykłe właściwości lecznicze. Dlatego też Supraśl może się poszczycić statusem Uzdrowiska. Położenie na polanie leśnej otoczonej ze wszystkich stron borami sosnowymi daje niepowtarzalne szanse wypoczynku w komfortowych i klimatycznych hotelach i ośrodkach, które oferują łącznie 800 miejsc noclegowych. Uzupełnieniem oferty są hotelowe baseny, SPA oraz gabinety odnowy. Dzięki swoim zabytkom Supraśl został przez Ministerstwo Kultury wpisany na listę 42 miejsc, które trzeba w Polsce koniecznie zobaczyć. Są tu piękne drewniane domy, pałac, klasztor, kościoły, muzeum ikon. Piękno klimatu drewnianych domów dopełnia Teatr Wierszalin, nadrzeczne bulwary, place zabaw, ścieżka rowerowa Polski Wschodniej i wiele innych atrakcji. Wyjątkowe walory Supraśla zostały zauważone także przez filmowców. To właśnie tu nakręcono kilka znanych i lubianych filmów. Perypetie bohaterów „U Pana Boga za piecem” czy „Blondynki” rozgrywają się na tle pięknych supraskich plenerów. Dlaczego właśnie tu? Bo ciężko tego jedynego w swoim rodzaju miejsca na ziemi nie polubić.

Inwestycje w Uzdrowisku Supraśl


Supraśl jest świetnym miejscem do inwestycji w zdrowie, wypoczynek i rekreację. Właśnie, w północnej części strefy uzdrowiskowej „A” trwa budowa szpitala rehabilitacyjno-uzdrowiskowego dla 300 pacjentów. Szacuje się, że będzie to inwestycja warta kilkanaście milionów złotych. Inwestor, chce przeprowadzać w Supraślu zabiegi oparte o naturalne zasoby regionalne, w pierwszej kolejności borowinę z Podsokołdy ale też to co można pozyskać z lasów. Tuż obok znajdują się trzy inne działki gminne z przeznaczeniem pod inwestycje. Trwają prace związane z doprowadzeniem do tych 3 działek drogi i mediów. Inwestycja ma być współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach ZIT.
Szpital to nie jedyna inwestycja w Supraślu. W ciągu ostatniego roku powstała baza terenów należących do prywatnych właścicieli, którzy pozytywnie odpowiedzieli na zapytanie gminy o możliwość przedstawienia ich gruntów potencjalnym inwestorom. Są to duże, puste działki, na których można wybudować większe obiekty. Pośrednictwo gminy zaowocowało przejęciem pod inwestycję działki w strefie „A” o powierzchni 1,8 ha. Zaplanowano tu duży obiekt medyczny na kilkaset miejsc. Dodatkowo w centralnej części miasta KRUS przejmuje 3 hektarową nieruchomość po byłej szkole powiatowej pod ośrodek rehabilitacyjno-szkoleniowy dla rolników. Wszystkie opisane powyżej inwestycje należy traktować jak dobry początek rzeczy, które spotkają Supraśl w przyszłości. Przy tym tempie rozwoju kolejni inwestorzy powinni jak najszybciej pojawić się w Uzdrowisku, by zapoznać się z ofertą proponowanych terenów.

tereny inwestycyjne      Video (kliknij)


Kontakt w spr. terenów inwestycyjnych w Gminie Supraśl:

Marek Skrypko – Główny Specjalista w Urzędzie Miejskim w Supraślu ds. terenów inwestycyjnych tel. 85 7132 718, e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kalendarium

 Lipiec 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
1234
293031    

Nadchodzące wydarzenia

Festiwa sztuki teatralnej...

lipiec
piątek
5
Festiwal "Między wierszami" w Supraślu to wydarzenie, które łączy w sobie różne dziedziny...

III Światowe mistrzostwa ...

sierpień
sobota
3

14:00

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.